Programm  



Donnerstag 5. Mai Kappeln
10:45 Auslaufparade zur 30. Heringsregatta

Donnerstag 5. Mai Flensburg
ab 12:00 Eröffnung des Gaffelmarktes

Donnerstag 5. Mai Sønderborg
ab ca. 15:00 Ankommen der Schiffe in Sønderborg

Freitag 6. Mai Sønderborg
09:00 Skipperbesprechung am Butt
11:30 Start der Flensburg-Fjord-Regatta 2016
(Sønderborg Bucht, westlich Untiefe Østerhage
17:00 Ende Flensburg-Fjord-Regatta (zwischen Tonne 11 und 12)

Freitag 6. Mai Flensburg
12:00 Start der Lüttfischer Regatta
Klassenrennen der Sjekten/Smakkedreikampf.
Anschließend Preisvergabe
15:00 Ausstellungseröffnung „Bierdeckelschiffe“von Mickael Eymann im Schifffahrtsmuseum Flensburg
ab 15:00 OPEN SHIP (unter dem Historischen Krahn)
19:00 Skipperempfang der Stadt Flensburg mit anschließender
Preisvergabe der 10. Flensburg-Fjord-Regatta im Schifffahrtsmuseum

Sonnabend 7. Mai Flensburg
09:00 Skipperbesprechung (GESINE)
11:00 Start der 37. RumRegatta (Wasserslebener Bucht)
16:30 Ende der Regatta
ab 17:00 OPEN SHIP (unter dem Historischen Krahn)
18:30 Preisvergeudung (GESINE)
19:45 öffentliche Probe des Gaffelorchesters
21:30 Platzkonzerte und Skipper-Party im Gaffelzelt

Sonntag 8. Mai Flensburg
18:00 Offizieller Schluß der 37. RumRegatta

Zu allen Tagen findet am Bohlwerk Museumshafen Flensburg und entlang der
Hafenkante im Historischen Hafen der Gaffelmarkt statt.
Im Zelt ist täglich ab 11.00 Uhr Programm

----------

Torsdag den 5. maj Kappeln
Kl. 10:45 Afsejlingsparade til 30. Heringsregatta

Torsdag den 5. Flensburg
Fra kl. 12:00 er „Gaffelmarkedet“ åbent

Torsdag den 5. Sønderborg
Fra ca. kl. 15:00 ankommer skibene til Sønderborg

Fredag den 6. Maj Sønderborg
Kl. 09:00 Skippermøde ved ”Butt im Griff”
Kl. 11:30 Start på Flensburg-Fjord-Regattaen 2016 (Sønderborg Bugt, vest for Østerhage)
Kl. 17:00 Flensburg-Fjord-Regattaen slutter (mellem tønde 11 og 12)

Fredag den 6. Maj Flensburg
Kl. 12:00 Start på ”Lüttfischer” Regattaen. Klassesejlads for Sjekten/Smakke-trekamp. Efterfølgende præmieoverrækkelse.
Kl. 15:00 Åbning af udstillingen fra kunstner Mickael Eymanni i Flensborg Schifffahrtsmuseet
Fra Kl. 15:00 OPEN SHIP (under Historisk Krahn)
Kl. 19:00 Officielt Skippermodtage og Præmieoverrækkelse for den 10. Flensburg-Fjord-Regattaen i Flensborg Schifffahrtsmuseet

Lørdag den 7. maj Flensburg
Kl. 09:00 Skippermøde på (GESINE)
Kl. 11:00 Start på den 37. RumRegatta (Wasserslebener Bucht)
Kl. 16:30 Slut på regattaen
Fra Kl. 17:00 OPEN SHIP (under Historisk Krahn)
Kl. 18:30 „Præmiesløseri“ (GESINE)
Kl. 19:45 Offentlig prøve for „Gaffelorkestret“
Kl. 21:30 Koncerter og Skipper-Party i „Gaffeltelt“

Søndag den 8. maj Flensburg