Donnerstag 25. Mai Kappeln
10:45 Auslaufparade zur 31. Heringsregatta
Flensburg
ab 12:00 Eröffnung des Gaffelmarktes
Sønderborg
ab ca. 15:00 Ankommen der Schiffe in Sønderborg

Freitag 26. Mai Sønderborg
09:00 Skipperbesprechung am Butt
11:30 Start der Flensburg-Fjord-Regatta 2017
(Sønderborg Bucht, westlich Untiefe Østerhage)
17:00 Ende Flensburg-Fjord-Regatta (zwischen Tonne 11 und 12)
Flensburg
12:00 Start der Lüttfischer Regatta
Klassenrennen der Sjekten/Smakkedreikampf.
Anschließend Preisvergabe
15:00 Ausstellungseröffnung „painting at rumregatta“ von Marie Vaughn im Schifffahrtsmuseum Flensburg
ab 15:00 OPEN SHIP (unter dem Historischen Krahn)
19:00 Skipperempfang mit anschließender Preisvergabe
der 11. Flensburg-Fjord-Regatta
im Schifffahrtsmuseum

Sonnabend 27. Mai Flensburg
09:00 Skipperbesprechung (GESINE)
11:00 Start der 38. RumRegatta (Wasserslebener Bucht)
16:30 Ende der Regatta
ab 17:00 OPEN SHIP (unter dem Historischen Krahn)
18:30 Preisvergeudung (GESINE)
19:45 öffentliche Probe des Gaffelorchesters
21:30 Platzkonzerte und Skipper-Party im Gaffelzelt

Sonntag 28. Mai Flensburg
18:00 Offizieller Schluß der 38. RumRegatta

----------

Torsdag den 25. maj Kappeln
Kl. 10:45 Afsejlingsparade til 31. Heringsregatta
Flensburg
Fra kl. 12:00 er „Gaffelmarkedet“ åbent
Sønderborg
Fra ca. kl. 15:00 ankommer skibene til Sønderborg

Fredag den 26. maj Sønderborg
Kl. 09:00 Skippermøde ved ”Butt im Griff”
Kl. 11:30 Start på Flensburg-Fjord-Regattaen 2017
(Sønderborg Bugt, vest for Østerhage)
Kl. 17:00 Flensburg-Fjord-Regattaen slutter (mellem tønde 11 og 12)
Flensburg
Kl. 12:00 Start på ”Lüttfischer” Regattaen.
Klassesejlads for Sjekten/Smakke-trekamp. Efterfølgende præmieoverrækkelse.
Kl. 15:00 Åbning af udstillingen fra kunstner Marie Vaughn
i Schifffahrtsmuseum Flensburg
Fra Kl. 15:00 OPEN SHIP (under Historisk Krahn)
Kl. 19:00 Skippermodtage og Præmieoverrækkelse for
den 11. Flensburg-Fjord-Regattaen i
Flensborg Schifffahrtsmuseet

Lørdag den 27. maj Flensburg
Kl. 09:00 Skippermøde på (GESINE)
Kl. 11:00 Start på den 38. RumRegatta (Wasserslebener Bucht)
Kl. 16:30 Slut på regattaen
Fra Kl. 17:00 OPEN SHIP (under Historisk Krahn)
Kl. 18:30 „Præmiesløseri“ (GESINE)
Kl. 19:45 Offentlig prøve for „Gaffelorkestret“
Kl. 21:30 Koncerter og Skipper-Party i „Gaffeltelt“

Søndag den 28. maj Flensburg
Kl. 18:00 Officiel afslutning på den 38. RumRegatta